---
date: 2025-09-09
featured_image: "https://www.valio.fi/cdn-cgi/image/format=auto/https://cdn-wp.valio.fi/valio-wp-network/sites/9/2026/04/valio-caffe-latte-original-4666.png"
title: "Valio Caffè Latte original"
description: "Valio caffè latte original har en fräsch kombination av mjölk och kaffe. Njut av den svalkande drycken när du är på språng eller bara vill ha av en god kaffedryck med mjölk. Laktosfri så fler kan njuta."
Product name: "Valio Latte original mjölkkaffedryck 2,5 dl laktosfri"
Country of origin: "Finland"
Country of production: "Finland"
Producer:
  - "Valio Oy, Jyväskylä"
Storlek på paket:
  - title: "2,5 dl"
    url: "https://www.valio.se/produkter/valio-caffe-latte-original-2/"
    active: true
---

# Valio Caffè Latte original



---

# Produktinformation

## Näringsvärden

### Nutrition (per 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Energi kJ | 232 kJ |
| Energi kcal | 55 kcal |
| Fett | 1,0 g |
| — varav mättat fett | 0,6 g |
| Kolhydrat | 8,0 g |
| — varav sockerarter | 7,6 g |
| Protein | 3,5 g |
| Salt | 0,1 g |
| Laktos | 0 g |

### Vitamins (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Vitamin B12 | 0,4 µg (16 %*) |
| Vitamin D | 1,0 µg (20 %*) |

### Minerals (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Jod | 15 µg (10 %*) |
| Kalcium | 110 mg (13 %*) |


* Dagligt referensintag

## Ingredients causing allergies and intolerances

- Mjölk och produkter därav

## Ingredients

mjölk* 96 %, socker, kaffeextrakt¹ 0,7 %, stabiliseringsmedel (karragenan), laktasenzym, arom, vitamin D. Koffein 13 mg / 100 ml. ¹Rainforest Alliance -certifierad. Få reda på mer på ra.org.

## Storage information

Förvaras under +8 °C.