---
date: 2024-02-01
featured_image: "https://www.valio.fi/cdn-cgi/image/format=auto/https://cdn-wp.valio.fi/valio-wp-network/sites/9/2026/04/valio-emmental-350-g-200657.png"
title: "Valio Emmental 350 g"
description: "En ost med mild och nötig smak - ett gott alternativ på osttallriken eller som pålägg på smörgåsen. Passar även utmärkt i matlagning. Lagrad i minst 6 månader"
Product name: "Valio emmental rödstämplad 6 månader e350 g"
Country of origin: "Finland"
Country of production: "Finland"
Producer:
  - "Valio Oy, Joensuu"
Storlek på paket:
  - title: "350 g"
    url: "https://www.valio.se/produkter/valio-emmental-350-g/"
    active: true
---

# Valio Emmental 350 g



---

# Produktinformation

## Näringsvärden

### Nutrition (per 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Energi kJ | 1606 kJ |
| Energi kcal | 387 kcal |
| Fett | 30 g |
| — varav mättat fett | 18 g |
| Kolhydrat | 0 g |
| — varav sockerarter | 0 g |
| Protein | 29 g |
| Salt | 0,7 g |

### Minerals (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Kalcium | 910 mg (113 %*) |


* Dagligt referensintag

## Ingredients causing allergies and intolerances

- Mjölk och produkter därav

## Ingredients

Pastöriserad mjölk*, salt, syrningskultur och ystenzym

## Storage information

Hållbar i oöppnad förpackning under +8 °C minst till bäst före -datum.