---
date: 2024-02-01
featured_image: "https://www.valio.fi/cdn-cgi/image/format=auto/https://cdn-wp.valio.fi/valio-wp-network/sites/9/2026/04/valio-filbunke-208950.png"
title: "Valio Filbunke™"
description: "Valio Filbunke naturell är en typisk finsk produkt med en karaktäristisk konsistens. Filbunken är helt naturell och passar bra som frukost eller mellanmål. Ät filbunken kall direkt ur bunken tillsammans med kanel och müsli eller bär. För en äkta finsk smakupplevelse! "
Product name: "Valio Filbunke™ 200 g"
Country of origin: "Finland"
Country of production: "Finland"
Producer:
  - "Valio Oy, Riihimäki"
  - "Valio Oy, Oulu"
Storlek på paket:
  - title: "200 g"
    url: "https://www.valio.se/produkter/valio-filbunke/"
    active: true
---

# Valio Filbunke™



---

# Produktinformation

## Näringsvärden

### Nutrition (per 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Energi kJ | 224 kJ |
| Energi kcal | 53 kcal |
| Fett | 2,5 g |
| — varav mättat fett | 1,5 g |
| Kolhydrat | 4,2 g |
| — varav sockerarter | 4,2 g |
| Protein | 3,0 g |
| Salt | 0,08 g |

## Ingredients causing allergies and intolerances

- Mjölk och produkter därav

## Ingredients

högpastöriserad mjölk*, mjölkpreparat* för proteinstandardisering och syrningskultur.

## Storage information

Förvaras under +8 °C.