---
date: 2024-02-01
featured_image: "https://www.valio.fi/cdn-cgi/image/format=auto/https://cdn-wp.valio.fi/valio-wp-network/sites/9/2026/04/valio-laktosfri-kefir-naturell-209600.png"
title: "Valio Laktosfri Kefir naturell"
description: "Njut av Valio laktosfri naturell Kefir med härligt frisk, porlande konsistens och mild smak. Ät den till frukost för en bra start på dagen, eller som ett nyttigt och gott mellanmål toppad med dina favoritbär. Valio Kefir innehåller bakteriekulturen Lacticaseibacillus rhamnosus GG (LGG®) och vitamin D."
Product name: "Valio Laktosfri kefir naturell 2,5% 1000 g"
Country of origin: "Finland"
Country of production: "Finland"
Producer:
  - "Valio Oy, Oulu"
Storlek på paket:
  - title: "1kg"
    url: "https://www.valio.se/produkter/valio-laktosfri-kefir-naturell/"
    active: true
---

# Valio Laktosfri Kefir naturell



---

# Produktinformation

## Näringsvärden

### Nutrition (per 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Energi kJ | 229 kJ |
| Energi kcal | 55 kcal |
| Fett | 2,5 g |
| — varav mättat fett | 1,5 g |
| Kolhydrat | 3,3 g |
| — varav sockerarter | 3,3 g |
| Protein | 3,9 g |
| Salt | 0,1 g |
| Laktos | 0 g |

### Vitamins (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Vitamin B12 | 0,4 µg (16 %*) |
| Vitamin D | 1,0 µg (20 %*) |

### Minerals (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Kalcium | 120 mg (15 %*) |


* Dagligt referensintag

## Ingredients causing allergies and intolerances

- Mjölk och produkter därav

## Ingredients

Högpastöriserad mjölk*, laktasenzym, syrningskultur ( bl.a.jäst), Lacticaseibacillus rhamnosus GG och vitamin D.

## Storage information

Förvaras under +8 °C. Öppnad förpackning är hållbar 3–4 dagar i kylskåp.

## Packaging recycling instructions

Kartong och skruvkork sorteras som pappersförpackning.