---
date: 2024-03-12
featured_image: "https://www.valio.fi/cdn-cgi/image/format=auto/https://cdn-wp.valio.fi/valio-wp-network/sites/9/2026/04/valio-laktosfri-kvarg-hallon-blabar-209610.png"
title: "Valio Laktosfri kvarg hallon & blåbär"
description: "Laktosfri kvarg med fyllig och rund smak av hallon och blåbär. God som den är tillsammans med frukt och bär. Passar också utmärkt att baka med då den tål ugnsvärme och kan användas i både kalla desserter och gräddade bakverk. Kvargen tillför en fyllig och saftig smak till många bakverk."
Product name: "Valio Laktosfri kvarg hallon-blåbär 7% 200 g"
Country of origin: "Finland"
Country of production: "Finland"
Producer:
  - "Valio Oy, Seinäjoki"
Storlek på paket:
  - title: "200 g"
    url: "https://www.valio.se/produkter/valio-laktosfri-kvarg-hallon-blabar/"
    active: true
---

# Valio Laktosfri kvarg hallon & blåbär



---

# Produktinformation

## Näringsvärden

### Nutrition (per 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Energi kJ | 643 kJ |
| Energi kcal | 153 kcal |
| Fett | 7,0 g |
| — varav mättat fett | 4,1 g |
| Kolhydrat | 15 g |
| — varav sockerarter | 15 g |
| Protein | 7,2 g |
| Salt | 0,11 g |
| Laktos | 0 g |

### Minerals (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Kalcium | 81 mg (10 %*) |


* Dagligt referensintag

## Ingredients causing allergies and intolerances

- Mjölk och produkter därav

## Ingredients

kvarg (pastöriserad mjölk*, syrningskultur), pastöriserad grädde*, socker, hallon 3,0 %, blåbär 2,0 %, blåbärsjuice 0,5 % (från koncentrat), lingonjuice 0,5 % (från koncentrat), modifierad stärkelse, aromer, laktasenzym.

## Storage information

Förvaras under +8 °C. Öppnad förpackning är hållbar 3-4 dagar i kylskåp.