---
date: 2024-03-12
featured_image: "https://www.valio.fi/cdn-cgi/image/format=auto/https://cdn-wp.valio.fi/valio-wp-network/sites/9/2026/04/valio-laktosfri-kvarg-vanilj-209585.png"
title: "Valio Laktosfri kvarg vanilj"
description: "Laktosfri kvarg med fyllig och rund smak av vanilj. God som den är tillsammans med frukt och bär. Passar också utmärkt att baka med då den tål ugnsvärme och kan användas i både kalla desserter och gräddade bakverk. Kvargen tillför en fyllig och saftig smak till många bakverk."
Product name: "Valio laktosfri kvarg vanilj 7% 200 g"
Country of origin: "Finland"
Country of production: "Finland"
Producer:
  - "Valio Oy, Seinäjoki"
Storlek på paket:
  - title: "200 g"
    url: "https://www.valio.se/produkter/valio-laktosfri-kvarg-vanilj/"
    active: true
---

# Valio Laktosfri kvarg vanilj



---

# Produktinformation

## Näringsvärden

### Nutrition (per 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Energi kJ | 660 kJ |
| Energi kcal | 157 kcal |
| Fett | 7,0 g |
| — varav mättat fett | 4,1 g |
| Kolhydrat | 16 g |
| — varav sockerarter | 15 g |
| Protein | 7,2 g |
| Salt | 0,08 g |
| Laktos | 0 g |

### Minerals (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Kalcium | 81 mg (10 %*) |


* Dagligt referensintag

## Ingredients causing allergies and intolerances

- Mjölk och produkter därav

## Ingredients

kvarg (pastöriserad mjölk*, syrningskultur), pastöriserad grädde*, socker, vatten, modifierad stärkelse, förtjockningsmedel (fruktkärnmjöl), malen vaniljstång, aromer, färgämne (karotener), laktasenzym.

## Storage information

Förvaras under +8 °C. Öppnad förpackning är hållbar 3-4 dagar i kylskåp.