---
date: 2024-02-01
featured_image: "https://www.valio.fi/cdn-cgi/image/format=auto/https://cdn-wp.valio.fi/valio-wp-network/sites/9/2026/04/valio-laktosfri-latt-creme-fraiche-12-220301.png"
title: "Valio Laktosfri lätt crème fraiche 12%"
description: "Valio laktosfri lätt crème fraiche har en naturell, krämig, god och fyllig smak. Passar bra till både varm och kall matlagning, såser och tillbehör. Kan varmhållas länge och är kokbar."
Product name: "Valio Laktosfri lätt crème fraiche 12% 200 g"
Country of origin: "Finland"
Country of production: "Finland"
Producer:
  - "Valio Oy, Oulu"
Storlek på paket:
  - title: "200 g"
    url: "https://www.valio.se/produkter/valio-laktosfri-latt-creme-fraiche-12/"
    active: true
---

# Valio Laktosfri lätt crème fraiche 12%



---

# Produktinformation

## Näringsvärden

### Nutrition (per 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Energi kJ | 584 kJ |
| Energi kcal | 141 kcal |
| Fett | 12 g |
| — varav mättat fett | 7,1 g |
| Kolhydrat | 4,8 g |
| — varav sockerarter | 3,3 g |
| — varav stärkelse | 1,5 g |
| Protein | 2,8 g |
| Salt | 0,1 g |
| Laktos | 0 g |

## Ingredients causing allergies and intolerances

- Mjölk och produkter därav

## Ingredients

pastöriserad grädde*, modifierad majsstärkelse, förtjockningsmedel (pektiner), syrningskultur och laktasenzym.

## Storage information

Förvaras under +8 °C.