---
date: 2024-02-01
featured_image: "https://www.valio.fi/cdn-cgi/image/format=auto/https://cdn-wp.valio.fi/valio-wp-network/sites/9/2026/04/valio-laktosfri-lattmjolkdryck-1-l-208657.png"
title: "Valio Laktosfri lättmjölkdryck 1 l"
description: "I Valio laktosfri lättmjölkdryck har vi låtit alla smaker, vitaminer och mineraler vara kvar - och endast tagit bort laktosen. Dessutom har vi tillsatt extra vitamin D."
Product name: "Valio Laktosfri lättmjölkdryck 0,5% 1 L"
Country of origin: "Finland"
Country of production: "Finland"
Producer:
  - "Valio Oy, Jyväskylä"
Storlek på paket:
  - title: "1 l"
    url: "https://www.valio.se/produkter/valio-laktosfri-lattmjolkdryck-1-l/"
    active: true
---

# Valio Laktosfri lättmjölkdryck 1 L



---

# Produktinformation

## Näringsvärden

### Nutrition (per 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Energi kJ | 127 kJ |
| Energi kcal | 30 kcal |
| Fett | 0,5 g |
| — varav mättat fett | 0,3 g |
| Kolhydrat | 3,1 g |
| — varav sockerarter | 3,1 g |
| Protein | 3,3 g |
| Salt | 0,1 g |
| Laktos | 0 g |

### Vitamins (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Vitamin B12 | 0,4 µg (16 %*) |
| Vitamin D | 2,0 µg (40 %*) |

### Minerals (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Jod | 16 µg (10 %*) |
| Kalcium | 120 mg (15 %*) |


* Dagligt referensintag

## Ingredients causing allergies and intolerances

- Mjölk och produkter därav

## Ingredients

Lättmjölk*, vitamin D, laktas- och proteasenzym.

## Packaging recycling instructions

Kartong och skruvkork sorteras som pappersförpackning.