---
date: 2024-02-01
featured_image: "https://www.valio.fi/cdn-cgi/image/format=auto/https://cdn-wp.valio.fi/valio-wp-network/sites/9/2026/04/valio-laktosfri-smor-500-g-206129.png"
title: "Valio Laktosfri smör 500 g"
description: "Smör gjort på färsk grädde och en nypa salt. Passar både matlagning och bakning. Smöret har en fin, god smak och är fri från laktos."
Product name: "Valio Laktosfri smör 500 g"
Country of origin: "Finland"
Country of production: "Finland"
Producer:
  - "Valio Oy, Seinäjoki"
Storlek på paket:
  - title: "500 g"
    url: "https://www.valio.se/produkter/valio-laktosfri-smor-500-g/"
    active: true
---

# Valio Laktosfri smör 500 g



---

# Produktinformation

## Näringsvärden

### Nutrition (per 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Energi kJ | 2984 kJ |
| Energi kcal | 713 kcal |
| Fett | 80 g |
| — varav mättat fett | 47 g |
| Kolhydrat | 0,8 g |
| — varav sockerarter | 0,8 g |
| Protein | 0,6 g |
| Salt | 0,8 g |
| Laktos | 0 g |

### Vitamins (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Vitamin A | 600 µg (75 %*) |


* Dagligt referensintag

## Ingredients causing allergies and intolerances

- Mjölk och produkter därav

## Ingredients

pastöriserad laktosfri grädde*, salt. Laktosfri med hjälp av laktasenzym

## Storage information

Förvaras i +4 – +8 °C.