---
date: 2024-02-01
featured_image: "https://www.valio.fi/cdn-cgi/image/format=auto/https://cdn-wp.valio.fi/valio-wp-network/sites/9/2026/04/valio-laktosfri-yoghurt-jordgubb-220229.png"
title: "Valio Laktosfri yoghurt jordgubb"
description: "Prova vår släta och krämiga fruktyoghurt med smak av solmogna jordgubbar. Vår laktosfria jordgubbsyoghurt passar bra att äta som den är, med din favorittopping eller som bas i en smoothie. Innehåller vitamin D och bakteriekulturerna Acidophilus och Bifido."
Product name: "Valio Laktosfri yoghurt jordgubb 1000 g"
Country of origin: "Finland"
Country of production: "Finland"
Producer:
  - "Valio Oy, Riihimäki R2"
Storlek på paket:
  - title: "1 kg"
    url: "https://www.valio.se/produkter/valio-laktosfri-yoghurt-jordgubb/"
    active: true
---

# Valio Laktosfri yoghurt jordgubb



---

# Produktinformation

## Näringsvärden

### Nutrition (per 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Energi kJ | 309 kJ |
| Energi kcal | 73 kcal |
| Fett | 2,1 g |
| — varav mättat fett | 1,2 g |
| Kolhydrat | 9,4 g |
| — varav sockerarter | 8,9 g |
| Protein | 3,6 g |
| Salt | 0,1 g |
| Laktos | 0 g |

### Vitamins (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Vitamin D | 1,0 µg (20 %*) |

### Minerals (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Kalcium | 120 mg (15 %*) |


* Dagligt referensintag

## Ingredients causing allergies and intolerances

- Mjölk och produkter därav

## Ingredients

Högpastöriserad mjölk*, vatten, socker 5,2 %, jordgubbar 4,0 %, jordgubbspuré 1,0 %, modifierad stärkelse, laktasenzym, svart morotsjuicekoncentrat, aromer, yoghurtkultur, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium sp., vitamin D.

## Storage information

Förvaras under +8 °C. Öppnad förpackning är hållbar 3–4 dagar i kylskåp.

## Packaging recycling instructions

Kartong och skruvkork sorteras som pappersförpackning.