---
date: 2024-02-01
featured_image: "https://www.valio.fi/cdn-cgi/image/format=auto/https://cdn-wp.valio.fi/valio-wp-network/sites/9/2026/04/valio-laktosfri-yoghurt-paron-vanilj-220094.png"
title: "Valio Laktosfri yoghurt päron & vanilj"
description: "Krämig och slät laktosfri yoghurt full av god smak! Njut av en välbalanserad sötma och smak från päron och mild, len vanilj. Passar lika bra att äta till frukost som mellanmål. Ät den som den är eller toppad med din favoritmüsli, granola eller flingor. Innehåller Acidophilus, Bifido samt vitamin D."
Product name: "Valio Laktosfri yoghurt päron & vanilj 1000 g"
Country of origin: "Finland"
Country of production: "Finland"
Producer:
  - "Valio Oy, Riihimäki R2"
  - "Valio Oy, Riihimäki"
Storlek på paket:
  - title: "1 kg"
    url: "https://www.valio.se/produkter/valio-laktosfri-yoghurt-paron-vanilj/"
    active: true
---

# Valio Laktosfri yoghurt päron & vanilj



---

# Produktinformation

## Näringsvärden

### Nutrition (per 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Energi kJ | 311 kJ |
| Energi kcal | 74 kcal |
| Fett | 2,1 g |
| — varav mättat fett | 1,2 g |
| Kolhydrat | 9,6 g |
| — varav sockerarter | 9,0 g |
| Protein | 3,5 g |
| Salt | 0,1 g |
| Laktos | 0 g |

### Vitamins (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Vitamin D | 1,0 µg (20 %*) |

### Minerals (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Kalcium | 120 mg (15 %*) |


* Dagligt referensintag

## Ingredients causing allergies and intolerances

- Mjölk och produkter därav

## Ingredients

Högpastöriserad mjölk*, vatten, socker 5,2 %, päronpuré 4,8 %, modifierad stärkelse, laktasenzym, färgämne (E141), aromer, vaniljextrakt, yoghurtkultur, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium sp., vitamin D.

## Storage information

Förvaras under +8 °C. Öppnad förpackning är hållbar 3–4 dagar i kylskåp.

## Packaging recycling instructions

Kartong och skruvkork sorteras som pappersförpackning.