---
date: 2024-05-17
featured_image: "https://www.valio.fi/cdn-cgi/image/format=auto/https://cdn-wp.valio.fi/valio-wp-network/sites/9/2026/04/valio-laktosfri-yoghurt-passionsfrukt-200070.png"
title: "Valio Laktosfri yoghurt passionsfrukt"
description: "Prova vår nya laktosfria fruktyoghurt. Friskt, läskande och svalkande gott en varm sommardag eller om du vill ha sommarkänsla under den mörka säsongen. Njut av den som den är eller toppa med dina favorittillbehör. Yoghurten innehåller bakteriekulturerna Acidophilus och Bifido samt vitamin D."
Product name: "Valio Laktosfri yoghurt passionsfrukt"
Country of origin: "Finland"
Country of production: "Finland"
Producer:
  - "Valio Oy, Riihimäki R2"
Storlek på paket:
  - title: "1 kg"
    url: "https://www.valio.se/produkter/valio-laktosfri-yoghurt-passionsfrukt/"
    active: true
---

# Valio Laktosfri yoghurt passionsfrukt



---

# Produktinformation

## Näringsvärden

### Nutrition (per 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Energi kJ | 309 kJ |
| Energi kcal | 73 kcal |
| Fett | 2,1 g |
| — varav mättat fett | 1,2 g |
| Kolhydrat | 9,5 g |
| — varav sockerarter | 9,0 g |
| Protein | 3,5 g |
| Salt | 0,13 g |
| Laktos | 0 g |

### Vitamins (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Vitamin D | 1,0 µg (20 %*) |

### Minerals (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Kalcium | 120 mg (15 %*) |


* Dagligt referensintag

## Ingredients causing allergies and intolerances

- Mjölk och produkter därav

## Ingredients

högpastöriserad mjölk*, vatten, socker 5,2 %, passionsfruktsjuice 4,0 % (från koncentrat), modifierad stärkelse, laktasenzym, färg (karotener), aromer, yoghurtkultur, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium sp., vitamin D.

## Storage information

Förvaras under +8 °C. Öppnad förpackning är hållbar 3–4 dagar i kylskåp.

## Packaging recycling instructions

Kartong och skruvkork sorteras som pappersförpackning.