---
date: 2024-09-07
featured_image: "https://www.valio.fi/cdn-cgi/image/format=auto/https://cdn-wp.valio.fi/valio-wp-network/sites/9/2026/04/valio-middagsmagi-ostcreme-taco-200200.png"
title: "Valio Middagsmagi ostcrème taco"
description: "Middagsmagi ostcrème taco har en god & fyllig ostsmak och en krämig konsistens. Den laktosfria ostcrèmen är färsk och innehåller rikligt med ost (41%). Ostcrèmen kan användas på många olika sätt till exempel som topping på nachos och tacos. Den är även god att äta kall som en krämig och fyllig ostdipp."
Product name: "Valio Middagsmagi ostcrème taco"
Country of origin: "Finland"
Country of production: "Finland"
Producer:
  - "Valio Oy, Vantaa"
Storlek på paket:
  - title: "2,5 dl"
    url: "https://www.valio.se/produkter/valio-middagsmagi-ostcreme-taco/"
    active: true
---

# Valio Middagsmagi ostcrème taco



---

# Produktinformation

## Näringsvärden

### Nutrition (per 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Energi kJ | 1039 kJ |
| Energi kcal | 251 kcal |
| Fett | 22 g |
| — varav mättat fett | 13 g |
| Kolhydrat | 1,9 g |
| — varav sockerarter | 0,5 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | 1,8 g |
| Laktos | 0 g |

## Ingredients causing allergies and intolerances

- Mjölk och produkter därav

## Ingredients

vatten, ost* 41 % (varav cheddar minst 50 %), laktosfritt smör* (pastöriserad grädde*, syrningskultur, laktasenzym), picklad jalapeño (jalapeño, vatten, ättika, salt), kryddor (bl.a. paprika, chili, vitlök), smältsalter (E452, E339), modifierad stärkelse, dextros, konserveringsmedel (E200), färgämne (paprikaoleoresin), arom.

## Storage information

Hållbar i oöppnad förpackning under + 8 °C minst till bäst före-datum.