---
date: 2024-02-01
featured_image: "https://www.valio.fi/cdn-cgi/image/format=auto/https://cdn-wp.valio.fi/valio-wp-network/sites/9/2026/04/valio-oltermanni-graddost-i-runda-skivor-900-g-foodservice-33677.png"
title: "Valio Oltermanni gräddost i runda skivor 900 g Foodservice"
description: "Gräddost i runda skivor med en god och fyllig smak. Fetthalt 29%. För Foodservice kunder"
Product name: "Valio Oltermanni® Alkuperäinen gräddostskivor e900 g"
Country of origin: "Finland"
Country of production: "Finland"
Producer:
  - "Valio Oy, Joensuu"
Storlek på paket:
  - title: "900 g, n. 75 kpl/"
    url: "https://www.valio.se/produkter/valio-oltermanni-graddost-i-runda-skivor-900-g-foodservice/"
    active: true
---

# Valio Oltermanni gräddost i runda skivor 900 g Foodservice



---

# Produktinformation

## Näringsvärden

### Nutrition (per 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Energi kJ | 1511 kJ |
| Energi kcal | 364 kcal |
| Fett | 29 g |
| — varav mättat fett | 17 g |
| Kolhydrat | 0 g |
| — varav sockerarter | 0 g |
| Protein | 25 g |
| Salt | 1,3 g |

### Minerals (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Kalcium | 770 mg (96 %*) |


* Dagligt referensintag

## Ingredients causing allergies and intolerances

- Mjölk och produkter därav

## Ingredients

Pastöriserad mjölk*, syrningskultur, salt

## Storage information

Hållbar i oöppnad förpackning under +8 °C minst till bäst före - datum