---
date: 2024-02-01
featured_image: "https://www.valio.fi/cdn-cgi/image/format=auto/https://cdn-wp.valio.fi/valio-wp-network/sites/9/2026/04/valio-smor-normalsaltat-1-kg-220302.png"
title: "Valio smör normalsaltat 1 kg"
description: "Vårt smör kärnar vi på traditionellt vis med färsk grädde och en nypa salt för den goda smakens skull. Passar lika bra i matlagning, bakning eller på smörgåsen."
Product name: "Valio smör 1 kg normalsaltat"
Country of origin: "Finland"
Country of production: "Finland"
Producer:
  - "Valio Oy, Seinäjoki"
Storlek på paket:
  - title: "1 kg"
    url: "https://www.valio.se/produkter/valio-smor-normalsaltat-1-kg/"
    active: true
---

# Valio smör normalsaltat 1 kg



---

# Produktinformation

## Näringsvärden

### Nutrition (per 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Energi kJ | 2984 kJ |
| Energi kcal | 713 kcal |
| Fett | 80 g |
| — varav mättat fett | 47 g |
| Kolhydrat | 0,8 g |
| — varav sockerarter | 0,8 g |
| Protein | 0,6 g |
| Salt | 1,4 g |

## Ingredients causing allergies and intolerances

- Mjölk och produkter därav

## Ingredients

Pastöriserad grädde* och salt

## Storage information

Förvaras vid högst +8 °C