---
date: 2024-05-17
featured_image: "https://www.valio.fi/cdn-cgi/image/format=auto/https://cdn-wp.valio.fi/valio-wp-network/sites/9/2026/04/valio-vanilj-yoghurt-banan-200092.png"
title: "Valio Vanilj™ yoghurt banan"
description: "Njut av en god och härligt krämig vaniljyoghurt med smak av banan. Yoghurten är lika god till frukost eller som mellanmål. Innehåller även bakteriekulturerna Acidophilus och Bifido samt vitamin D."
Product name: "Valio Vanilj™ yoghurt banan"
Country of origin: "Finland"
Country of production: "Finland"
Producer:
  - "Valio Oy, Riihimäki R2"
Storlek på paket:
  - title: "1 kg"
    url: "https://www.valio.se/produkter/valio-vanilj-yoghurt-banan/"
    active: true
---

# Valio Vanilj™ yoghurt banan



---

# Produktinformation

## Näringsvärden

### Nutrition (per 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Energi kJ | 323 kJ |
| Energi kcal | 77 kcal |
| Fett | 2,2 g |
| — varav mättat fett | 1,3 g |
| Kolhydrat | 9,8 g |
| — varav sockerarter | 9,7 g |
| Protein | 3,8 g |
| Salt | 0,1 g |

### Vitamins (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Vitamin D | 1,0 µg (20 %*) |


* Dagligt referensintag

## Ingredients causing allergies and intolerances

- Mjölk och produkter därav

## Ingredients

Högpastöriserad mjölk*, socker 5,2 %, bananpuré 1,8 %, modifierad stärkelse, safflorextrakt, aromer, vaniljextrakt, mald vaniljstång, yoghurtkultur, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium sp. och vitamin D.

## Storage information

KYLVARA: Förvaras vid högst +8 °C. Öppnad förpackning är hållbar i 4-5 dagar i kyskåp.