---
date: 2024-02-01
featured_image: "https://www.valio.fi/cdn-cgi/image/format=auto/https://cdn-wp.valio.fi/valio-wp-network/sites/9/2026/04/valio-vanilj-yoghurt-jordgubb-210665.png"
title: "Valio Vanilj™ yoghurt jordgubb"
description: "Köp ett säkert kort som gör hela familjen nöjd! En ljuvligt god och krämig smakkombination av vanilj och nyskördade solvarma jordgubbar. Yoghurten är lika god till frukost för en bra start på dagen eller som mättande mellanmål. Yoghurten innehåller bakteriekulturerna Acidophilus och Bifido samt vitamin D."
Product name: "Valio Vanilj™ yoghurt jordgubb 1000 g"
Country of origin: "Finland"
Country of production: "Finland"
Producer:
  - "Valio Oy, Riihimäki R2"
Storlek på paket:
  - title: "1 kg"
    url: "https://www.valio.se/produkter/valio-vanilj-yoghurt-jordgubb/"
    active: true
---

# Valio Vanilj™ yoghurt jordgubb



---

# Produktinformation

## Näringsvärden

### Nutrition (per 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Energi kJ | 316 kJ |
| Energi kcal | 75 kcal |
| Fett | 2,1 g |
| — varav mättat fett | 1,2 g |
| Kolhydrat | 9,8 g |
| — varav sockerarter | 9,5 g |
| Protein | 3,6 g |
| Salt | 0,1 g |

### Vitamins (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Vitamin D | 1,0 µg (20 %*) |

### Minerals (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Kalcium | 120 mg (15 %*) |


* Dagligt referensintag

## Ingredients causing allergies and intolerances

- Mjölk och produkter därav

## Ingredients

Högpastöriserad mjölk*, vatten, socker 5,2 %, jordgubbar 2,7 %, jordgubbspuré 0,8 %, modifierad stärkelse, aromer, färgämne (rödbetsrött), vaniljextrakt, mald vaniljstång, yoghurtkultur, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium sp. och vitamin D.

## Storage information

KYLVARA: Förvaras vid högst +8°C. Öppnad förpackning är hållbar i 4-5 dagar i kylskåp.