---
date: 2024-02-01
featured_image: "https://www.valio.fi/cdn-cgi/image/format=auto/https://cdn-wp.valio.fi/valio-wp-network/sites/9/2026/04/valio-vanilj-yoghurt-melon-220260.png"
title: "Valio Vanilj™ yoghurt melon"
description: "Prova vår nya härligt goda och somriga smakkombination av läskande melon och ljuvlig vanilj. Yoghurten är lika god till frukost för en bra start på dagen eller som mellanmål. Toppa med solmorgna jordgubbar för att få en extra somrig känsla. Yoghurten innehåller bakteriekulturerna Acidophilus och Bifido samt vitamin D."
Product name: "Valio Vanilj™ yoghurt melon 1000g"
Country of origin: "Finland"
Country of production: "Finland"
Producer:
  - "Valio Oy, Riihimäki R2"
Storlek på paket:
  - title: "1 kg"
    url: "https://www.valio.se/produkter/valio-vanilj-yoghurt-melon/"
    active: true
---

# Valio Vanilj™ yoghurt melon



---

# Produktinformation

## Näringsvärden

### Nutrition (per 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Energi kJ | 320 kJ |
| Energi kcal | 76 kcal |
| Fett | 2,2 g |
| — varav mättat fett | 1,3 g |
| Kolhydrat | 9,6 g |
| — varav sockerarter | 9,4 g |
| Protein | 3,8 g |
| Salt | 0,1 g |

### Vitamins (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Vitamin D | 1,0 µg (20 %*) |

### Minerals (in 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Kalcium | 120 mg (15 %*) |


* Dagligt referensintag

## Ingredients causing allergies and intolerances

- Mjölk och produkter därav

## Ingredients

Högpastöriserad mjölk*, socker 5,2 %, vattenmelon juice från koncentrat 1,8 %, modifierad stärkelse, svart morotsjuicekoncentrat, aromer, vaniljextrakt, mald vaniljstång, yoghurtkultur, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium sp. och vitamin D.

## Storage information

KYLVARA: Förvaras vid högst +8 °C. Öppnad förpackning är hållbar i 4-5 dagar i kyskåp.