---
date: 2024-02-01
featured_image: "https://www.valio.fi/cdn-cgi/image/format=auto/https://cdn-wp.valio.fi/valio-wp-network/sites/9/2026/04/valio-yo-ghurt-banan-vanilj-210619.png"
title: "Valio YO-ghurt™ banan & vanilj"
description: "Prova vår mest sålda lättyoghurt med en klassisk kombination av len vanilj och banan."
Product name: "Valio YO-ghurt™ banan & vanilj 0,1% 1000 g"
Country of origin: "Finland"
Country of production: "Finland"
Producer:
  - "Valio Oy, Riihimäki R2"
Storlek på paket:
  - title: "1 kg"
    url: "https://www.valio.se/produkter/valio-yo-ghurt-banan-vanilj/"
    active: true
---

# Valio YO-ghurt™ banan & vanilj



---

# Produktinformation

## Näringsvärden

### Nutrition (per 100 g)

|  |  |
| --- | --- |
| Energi kJ | 280 kJ |
| Energi kcal | 66 kcal |
| Fett | 0,1 g |
| — varav mättat fett | 0 g |
| Kolhydrat | 12 g |
| — varav sockerarter | 12 g |
| Protein | 3,7 g |
| Salt | 0,1 g |

## Ingredients causing allergies and intolerances

- Mjölk och produkter därav

## Ingredients

Högpastöriserad skummjölk*, socker 8 %, bananpuré 2 %, modifierad stärkelse, aromer, vaniljextrakt och yoghurtkultur.

## Storage information

Förvaras vid högst +8 °C. Öppnad förpackning är hållbar i 4-5 dagar i kylskåp.