Dekorationsidéer för kräftskivan
I sluten av sommaren och när kräftsäsongen stundar så är det lätt att hitta tallrikar, glas och dekoration som går i kräfttema i många butiker.
Vitt, rött och grönt är klassiska färger för en kräftskiva. Bordet täcks ofta av en vit eller kräftmönstrad duk – gärna en pappers- eller vaxduk, med tanke på att det kan bli ganska kladdigt vid matbordet. Det är dock inte nödvändigt att spendera mycket pengar, och man kan också försöka hålla det enkelt: det fräscha vita kompletterar perfekt den glödande röda färgen på kräftorna. Välj i det här fallet vitt åtminstone för textilier, det vill säga dukar och servetter.
Kräftskivan kompletteras också med:
- Krondill: bind dillblommor i små klasar och lägg i små vaser.
- Enkla, vackra vilda blommor eller en bukett blommor i härliga vita, djupröda eller glödande orange toner.
- Ljus, utomhusbrasor och lyktor som skapar stämning till de mörknande kvällarna i slutet av sommaren. Inomhus passar allt från värmeljus till girlanger, och utomhus kan det vara en god idé med marschaller. Vill man göra stämningen ännu festligare kan man hänga upp papperslyktor och bollar.