Fortsätt till innehållet
Pressreleaser

Jordgubbar och grillat i topp när svenskarna väljer sommarmat

Jordgubbar med grädde

Grillat eller sallad? Jordgubbar eller gräddtårta? För att få en bättre bild av hur vi mår och äter under sommaren har Valio, tillsammans med Ipsos, genomfört en ny undersökning på temat. Resultatet är en mix av klassiska favoriter och mer oväntade val. Grillen toppar listan, jordgubbarna är fortsatt en favorit och fikat behåller sin självklara plats.

Grill, jordgubbar och glass – det här vill vi helst äta i sommar
Grillat är svenskarnas självklara förstaval. 40% uppger att grillat är det de ser mest fram emot att äta i sommar. Därefter följer jordgubbar (17%), primörer (12%) och glass (10%), medan sallader och annan lätt sommarmat landar strax efter, på nio procent.

Toppvalen i sommar: detta längtar vi mest efter att äta

  1. Grillat – 40%
  2. Jordgubbar – 17%
  3. Primörer – 12%
  4. Glass – 10%
  5. Sallader/lätt sommarmat – 9%
  6. Midsommarmat – 6%
  7. Skaldjur – 5%

Även om grillen är en tydlig favorit så skiljer sig preferenserna mellan olika grupper. Män väljer grillat i högre utsträckning än kvinnor (46 % jämfört med 34%). Bland yngre män i åldrarna 18–34 är grillintresset som allra störst (53%). Kvinnor väljer oftare säsongsbaserade alternativ som jordgubbar, primörer och lätt sommarmat. Även hushållstyp och livssituation påverkar våra val. Barnfamiljer väljer grillat oftare än singelhushåll, och bland familjer med små barn sticker glass ut som en tydlig sommarfavorit.

– När svenskarna fick välja mellan olika alternativ för den perfekta sommardagen toppade umgänge med familjen och att grilla eller äta ute. Det visar hur starkt mat och gemensamma stunder hänger ihop med våra sommarminnen. Klassiska sommarsmaker ligger oss nära, och på Valio arbetar vi för att fler ska kunna njuta av sommarens matstunder, med smak, bra råvaror och en god magkänsla. Förhoppningen är att resultaten både kan inspirera och bekräfta vad vi samlas kring i sommar, säger Anette Björnlund, kommunikationschef på Valio Sverige.

Fikat består men generationerna väljer olika
Jordgubbar med grädde är svenskarnas självklara favorit, med 40 procent som förstahandsval. Därefter följer bär- och fruktpaj (14%), samt bullar och cheesecake, båda på sju procent.

Topplista: svenskarnas favoritfika i sommar

  1. Jordgubbar med grädde – 40%
  2. Bär-/fruktpaj – 14%
  3. Bullar – 7%
  4. Cheesecake – 7%
  5. Gräddtårta – 6%
  6. Kladdkaka – 5%

Kvinnor håller i högre grad fast vid klassikerna, 48 procent väljer jordgubbar med grädde, jämfört med 32 procent av männen. Bland kvinnor i åldrarna 55–79 är andelen störst med hela 49%. Samtidigt syns en generationsförskjutning där yngre kvinnor i högre grad väljer cheesecake, medan äldre män oftare väljer bullar, i den gruppen är det också fler (20%) som inte lockas av något av alternativen.

Om undersökningen
Undersökningen genomfördes av Ipsos i april 2026 på uppdrag av Valio. Totalt deltog 1 000 svenskar i åldrarna 18–79 år, med nationellt representativ fördelning av kön, ålder och region.

För mer information, intervju eller högupplösta bilder, vänligen kontakta:
Marilyn Roseneld, presskontakt på Valios kommunikationsbyrå Shomei
Mail: marilyn.r@shomei.se
Mobil: 079-313 20 73
 
Anette Björnlund, Kommunikation – och hållbarhetschef, Valio Sverige AB
Mail: anette.bjornlund@valio.se
Mobil: 070-303 3561
 
Om Valio
Valio grundades i Finland 1905 och introducerades på den svenska marknaden 1994. Valio var först med att lansera laktosfria produkter på den svenska marknaden 2002. Förutom laktosfria produkter, smör och yoghurt har Valio de senaste åren klivit in i flera nya kategorier såsom protein, matlagning och on the go-produkter. Företaget var en av de första mejeriproducenterna att satsa på växtbaserade produkter genom varumärket Oddlygood. Valio investerar årligen cirka 330 miljoner kronor i forskning och nya livsmedelsinnovationer. Under 2025 var omsättningen cirka 2,1 miljarder kronor, tack vare en nästintill obruten tillväxt. Framtiden handlar om att bli ledande i den gröna omställningen genom att producera helt koldioxidneutral mjölk till 2035, det mest ambitiösa klimatmålet i mejeribranschen. Läs mer på www.valio.se