Fortsätt till innehållet
Vårig marängsviss med rabarber och vit chokladsås

Vårig marängsviss med rabarber och vit chokladsås

Vårig marängsviss med rabarber och vit chokladsås

Ingredienser

portioner

Observera: Ändringen av dosmängden baseras på en teknisk beräkningsformel. Kalkylatorn kan konvertera måttet till gram för att ge den exakta mängden. Om nödvändigt, verifiera proportionerna av råvarorna från originalinstruktionerna. Ändring av doseringsmängd måste beaktas, t.ex. i stekpannans storlek och tillagningstiden. När du läser instruktionstexten, observera att texten inte ändras efter dosmängden.

Läs mer om att ändra dosmängder

Inkokt rabarber

  • 120 g (utan bla) rabarber
  • 250 g strösocker
  • 1½ dl vatten

Vit chokladsås

  • 100 g laktosfri vit choklad
  • 1 dl
    Valio Laktosfri matgrädde
    Valio laktosfri matgrädde kan användas i varm matlagning såsom soppor, såser och ugnsrätter. Tål långvarig…
    Valio Laktosfri matgrädde 10% 5 dl

Färskostmousse

Till servering

  • 0 kg maränger
  • 0 kg laktosfri vit choklad
  • 0 kg citron
  • 0 kg färsk mynta

Instruktioner

  1. Dela rabarbern i 4 lika stora delar. Koka upp vatten och strösocker i en kastrull. Lägg ner rabarbern och låt den svalna i sockerlagen. Låt rabarbern stå och dra i lagen i minst 2 timmar men helst över natten.
  2. Hacka chokladen. Koka upp vispgrädden och häll ner ner chokladen. Vispa tills det är helt slätt. Låt svalna.
  3. Blanda cream cheese och florsocker i en bunke. Riv ner det yttersta skalet av citronen. Ha¨ll pa° lite av grädden och vispa slätt. Tillsätt resterande gra¨dde och vispa till en luftig mousse.?
  4. Skiva rabarbern på längden och lägg den på ena sidan av tallriken. Varva sedan färskostmousse och maränger på andra sidan. Ringla över vit chokladsås. Avsluta med att riva över lite vit choklad och lite finrivet citronskal. Toppa med några fina myntablad.

Till recepten


Hitta fler recept!

Sök olika recept på typ och läsa populära recept.