Företaget Valio

Konsumentservice

Telefon
020 - 725 515

Våra telefontider är

Måndag - fredag 08:00 - 12:00

Välkommen till Valio!

ValiopersonalHär kan du läsa mer om hur vi jobbar med allt från forskning och utveckling av nya produkter till ansvar för miljö och omsorg om såväl medarbetare och mjölkproducenter som varje enskild ko på mjölkgården. Du som väljer våra produkter ska känna dig trygg med ditt val och veta att vi tar fullt ansvar för att alltid garantera varor av högsta kvalitet. Från ursprunget på mjölkgården till den färdiga produkten i mejerihyllan.

Valio Sverige gör det bästa i mjölken ännu bättre.  Vår expertis, erfarenhet och passion av att driva och utveckla produkter för människors hälsa samt välmående har anor sedan början av 1900-talet. Detta har genererat gedigen kunskap inom näringslära och ett Nobelpris i kemi till en av Valios forskare. Valio är Finlands största mejeriföretag och har funnits i Sverige sedan 1994.

Valio var först i Sverige med laktosfria produkter och har idag ett av marknadens bredaste sortiment. De senaste tio åren har Valio kontinuerligt ökat tillväxten på den svenska marknaden och omsatte 2015 ca 886 MSEK. Resan med att utveckla goda och hälsosamma produkter för ditt välbefinnande fortsätter även i framtiden. 

Kort om Valio Sverige

- Grundat i Sverige 1994.
- Dotterbolag till Valio Oy.
- Produktsortimentet består av ca 100 olika artiklar.
- Antal anställda: 55 stycken.
- Omsättning 2015 886 miljoner kronor.

Valios ledning i Sverige

Mariann Andersson
Ekonomichef
mariann.andersson@valio.fi

Andreas Barolo Andreas Barolo
Marknadsdirektör
andreas.barolo@valio.fi

Jonas Castenvik
Försäljningsdirektör DVH
jonas.castenvik@valio.fi 

Sirkku Erlandsson
Verkställande direktör
sirkku.erlandsson@valio.fi

Peter Hamrin
Försäljningschef Food Service
peter.hamrin@valio.fi

Mika Koski
Logostikchef
mika.koski@valio.fi




Populära avdelningar